Емилия Микова – координатор на проект SOLACE CEE за ХЕСЕД: Обществото е негативно настроено към хората без дом
По повод старта на SOLACE CEE Емилия Микова – координатор на проекта и директор на Център МИР-Суходолска в кв. „Факултета“ на фондация „Здраве и социално развитие“ – участва в интервю за предаването „Хоризонт до обед“ по БНР. В него тя разказа накратко какво цели и какви ще бъдат дейностите, които включва проектът.
По думите й SOLACE CEE е уникален, тъй като не предвижда само дейности в подкрепа на хора, изпаднали в ситуация на бездомност, но и цели да изработи дизайн за интегрирани услуги по отношение на здравето и социалното включване на тези хора.
„Идеята с осигуряването на дом е сложна, тъй като касае не само работата на проекта, но и местни и национални политики.
И понеже нуждите на хората в ситуация на бездомност са различни в различните държави, които участват в проекта, всеки един от партньорите следва да изработи модел за оценка на потребностите на тези хора“, обясни Микова.
„Ние от фондация „Здраве и социално развитие“ сме насочили вниманието си към хора, които имат дом, но той е несигурен и/или неадекватен според Европейската типология на бездомността и жилищното изключване.
Това са живеещи в крайна бедност и изолация, във временни постройки, които са изградили собственоръчно.
Най-често става дума за опасни или незаконно построени жилища, чиито обитатели са под заплаха от изгонване, или пък за случаи, в които многодетни семейства живеят в една стая. Обществото е негативно настроено към тези хора, защото смята, че сами се поставят в такава житейска ситуация понеже така им е по-лесно. Но истината е, че не е така. Това касае едни други процеси, които са свързани с кръга на междупоколенческата бедност, която се предава от поколение на поколение“, коментира координаторът на проекта.
„Само по себе си осигуряването на дом не решава проблемите, пред които са изправени хората в ситуация на бездомност в България. Голяма част от тях например нямат адрес,
но след последните законодателни промени отскоро имат възможност да се регистрират на служебен адрес, което доста ще улесни и тях, и работата на социалните работници“, посочи Микова. Има центрове за настаняване, но те са за временно настаняване. Хората, които се настаняват в тях, могат да пребивават там от 3 до 6 месеца, а общинските жилища са прекалено малко спрямо нуждите. Допускам, че след като се даде възможност за регистрация на служебен адрес броят на картотекираните би се увеличил, което ще даде яснота какви са потребностите. Това от своя страна силно ограничава достъпа на тези хора до работа, училище, социални и здравни услуги. Често единствената здравна грижа, която получават, е в крайно спешни ситуации да викат линейка, тъй като не могат да ползват абсолютно нищо друго, дори не могат да бъдат регистрирани при личен лекар, независимо че по закон здравно неосигурените лица имат право на личен лекар“, отбеляза Емилия Микова.
Проект SOLACE CEE е финансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения в тази публикация са само на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската комисия и Европейският съюз и предоставящият орган не могат да носят отговорност за тях.