Какво показа проучването по младежки проект Window Youth?
Window Youth е предимно практически проект, който цели да преведе участниците през целия процес на създаване на подкаст – от намиране на вдъхновение и генериране на творчески идеи за теми за подкаст до записването, редактирането и популяризирането на техните подкасти. Освен това участниците ще имат възможност да покажат работата си на местни и международни фестивали.
Но Window Youth е и изследователски проект, по който се проведе анализ на интереса към политиката и социалното участие, компетенциите, мотивацията и източниците на информация на група млади хора във всяка от организациите, които са част от проект Window Youth.
Ето кратка извадка от заключенията:
Политическото и социалното участие на младите хора е тема от голям интерес за Европейския съюз и държавите-членки. В проект Window Youth приемаме, че участието на младите хора зависи от няколко фактора: първо, от интереса и ангажираността към политическите въпроси и гражданската информираност на младите хора. Второ, тяхната мотивация за участие в политическата и социалната сфера; и трето, компетенциите или уменията, които се изискват от хората, за да участват и да се ангажират с обществени въпроси.
Що се отнася до участието на младите хора и тяхната гражданска осведоменост, ние правим разлика между неучастие, гражданско участие, формално политическо участие и активизъм. Данните показват обща умора и недоволство на младите хора от политическите въпроси във всички страни, като те са по-често срещани сред жените, отколкото сред мъжете. Що се отнася до гражданското участие, участието на младите хора в колективни дейности е слабо, както в сътрудничество с граждански организации или доброволен труд, така и в обикновени дискусии по политически и социални въпроси.
По отношение на компетентностите на младите хора всички анализирани компетентности са на средно ниво, като най-слабо разпространени са творческите и технологичните компетентности, докато младите участници наблягат най-много на писмената комуникация.
Младите хора не се доверяват на традиционните медии или на информацията, която получават от училищата и университетите, и използват основно видео платформи, за да се информират. Обикновено те не проверяват достоверността на новините, с изключение на младите хора в Белгия.
Анализът на разликите между младите хора от общата група и тези в неравностойно положение показва, че младежите от втората група участват по-слабо в събития на политическите партии, идентифицират се по-малко със социални групи, гласуват по-малко на избори и са по-уморени от политиката.
Въпреки това, що се отнася до колективните форми на гражданско участие, процентът на младите хора в неравностойно положение, които са доброволци, участват в неправителствени организации или посещават срещи за обсъждане на социални или политически въпроси, е по-висок от този на младите хора като цяло. Един от аспектите, които трябва да се отбележат, е, че тази група е склонна да участва по-активно в социалните медии или вестниците по социални или политически въпроси, отколкото общото население.
Данните сочат, че групата в неравностойно положение има по-ниски нива на компетентност в областта на писмената комуникация, критичното мислене и медийната грамотност, които са ключови области за активно участие в обществената сфера.
![](https://hesed.bg/2016/wp-content/uploads/2024/12/image.png)
Пълният текст на Доклада „Участие на младите хора в социалния и политическия живот. Компетенции, мотивация и гражданско и политическо съзнание.“ може да видите ТУК
![](https://hesed.bg/2016/wp-content/uploads/2024/12/image-1.png)
Пълният текст на „Добри практики за участие на младежите в политическия и социалния живот в Европа“ може да видите ТУК
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче са само на автора (авторите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). Нито Европейският съюз, нито EACEA могат да бъдат държани отговорни за тях.