Как да… насърчим младите хора да използват дигитални инструменти за активно гражданско участие?
на фокус: проект ACTIon
От 14 март до 14 април 2022 се провежда All Digital week 2022 – серия събития в онлайн формат, в които презентатори и публика обсъждат предизвикателствата пред младежкото участие онлайн и дигитални инструменти, които насърчават гражданското участие и образование на младите хора.
На 23 март 2022 тема на обсъждане бе: Как да…насърчим младите хора да използват дигитални инструменти за активно гражданско участие? – на фокус: проекта ACTIon. Представихме на участниците във форума нашите идеи как да осигурим за младите хора дигитални инструменти за активно гражданско участие:
- OPIN – платформа, в която младите хора могат да обменят идеи, да привличат партньори и да работят заедно по тема от общ интерес и
- F.I.R.E. – приложение за смарт телефони, което им позволява да се самообучават и развиват независимо къде са и с какво време разполагат.

В дискусионната част участниците търсиха отговори на въпросите:
- Как да активизираме младите хора да участват онлайн?
- Как да направим гражданското образование по-близко и разбираемо за младите хора?
В дискусиите бяха споделени наблюденията, че младите хора днес са изморени от часовете пред дигиталните устройства. Трудно е да бъдат привличани в обучения онлайн, заради КОВИД пандемията и твърде многото месеци, в които обучението им изцяло се провеждаше в дигитална среда.
Задно потърсихме решение какво все пак може да се направи по темата за гражданското образование и активното младежко участие участие? Ето няколко интересни отговора на участниците във форума:
- Информацията, трябва да бъде поднасяна интересно, интерактивно и на техния език;
- Да бъдат питани и да получават отговори, свързани с техните лични търсения и нужди;
- В учебната програма в училище трябва да има по-широко застъпване на темите за гражданското образование, а в интернет да могат да имат достъп до ресурси и програми, които да им дават допълнителна информация. Да се комбинират онлайн и офлайн събития и обучения;
- Естествено това изисква рекламиране на създадени вече инструменти – младите хора да знаят за тях и да могат лесно да ги намират при търсене в мрежата;
- Да намираме лидерите на мнение, които те следват и са склонни да чуят и да работим с тях.
Peer to peer прекрасно работещ модел, в областта на гражданското образование и активизиране на младежите може да свърши страхотна работа.

Предизвикателно е! Дигиталният свят ни позволява да имаме достъп до много възможности и информация. Как всички ние да я ползваме рационално и отговорно, но осен това как да предадем тези знания и умения на младите хора, е наша задача в съвместната ни работа по проект ACTIon – Насърчаване на активно гражданство чрез гражданско образование и активно онлайн участие.
Повече информация за проекта може да намерите на сайта: https://www.erasmus-action.eu/
Проектът се финансира по Европейската програма: Erasmus+, KД3 Социално включване чрез Образование
Партньори по проекта:
- Nexus Institute for Cooperation Management and Interdisciplinary Research e.V, (nexus) Germany (coordinator)
- Health and Social Development Foundation (HESED), Bulgaria
- Open Space Foundation (OSF), Bulgaria
- ALL DIGITAL, Belgium
- Action Synergy S.A., Greece
- Coalition of Youth Organizations (SEGA), North Macedonia