Когато младите чупят рамки, печели държавата
Тази публикация е по проект „Efivos в Европа“
Автор: Костадин Димитров
Всяко демократично общество е наясно колко е важно участието на младите хора в политическите процеси. То се изразява както в упражняване на правото им на глас, така и в участие във формулирането и изпълнението на политически решения. Приобщаването на младите към политическия живот е важно, защото по този начин се изгражда бъдещото управление на държавата. Това е шанс за младите хора да участват във вземането на решения, които ги касаят, но също така и възможност да изградят и усъвършенстват своите политически възгледи. Демократичната държава се нуждае от компетентни хора, които са развили своите идеи и затова е необходимо младото поколение да бъде насърчавано да участва в политическите процеси. Освен, че това е полезно за държавата и обществото, то е полезно и за младите хора, защото по този начин им се дава трибуна да споделят своите проблеми и искания.
Европейска харта за участието на младите хора в живота на общините и регионите
Европейският съюз е важна институция за поддържането на демокрацията на континента. Именно затова Конгресът на местните и регионалните власти към Съвета на Европа формулират хартата за участието на младите хора в живота на общините и регионите. Първоначалната версия на хартата е приета през 1992 г., а 10 години по-късно, през 2002 г., тя бива ревизирана на конференция в Краков, Полша. Всички участници там приемат Декларацията от Краков, която гарантира позицията на младите хора като пълноценни граждани на общините и регионите и утвърждава правото им на достъп до всички форми на участие в обществото.
Трите части на ревизираната Харта разглеждат секторни политики, част от които са образованието, транспортът и борбата с безработицата и акцентира върху предоставянето на мерки, които осигуряват нужната подкрепа за ангажирането на младите хора в техните общности. Хартата служи като помощен материал на местните и регионалните власти, защото в нея се предлагат различни идеи и инструменти, с които те могат да насърчават ангажирането на младите в обществения живот, като например младежки организации, обучения и др. Друга част от нея е посветена на изграждането на актуален институционен апарат, в който младите хора могат да вземат решения относно местни и регионални дела на равно със съответните власти. Такъв апарат може да включва младежки съвети или парламенти, наред с други младежки организации.
Участието на млади хора в политиката в България
През юли 2022 г. Икономическият и социален съвет (ИСС) на Република България издаде „Анализ на участието на младите хора в процесите на взимане на решения в България и в ЕС, в т.ч. с акцент върху „зелените“ решения и дигитализацията“. Този анализ констатира колко е важно участието на младите хора във вземането на решения и предлага създаването на Индекс на младежко участие.
Това действие е израз на волята на държавния апарат да върви към просперитет за държавата чрез работа с младите. То е полезно за младите хора, защото показва ангажираността на държавата към интересите им. Политиката, свързана с интегрирането на младите в обществения и политически живот, е от голямо значение за държавата, защото тя би повишила мотивацията на младежите да останат да живеят в България. Именно липсата на истински промени кара много млади хора да направят трудния избор да напуснат родината си и да търсят реализация в чужбина. Затова отделните институции на държавния апарат трябва да имат за цел интегрирането на младите хора във вземането на решения на местно, регионално и държавно ниво.
Резултатите от проучване на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) „Аналитичен доклад за участието на младите хора в обществения живот на местно ниво“ показват, че 85% от общините в България се опитват да се съобразяват с европейската харта за участието на младите хора в живота на общините и регионите, когато изпълняват своите задължения. Това е добра статистика, но дали отговаря на истината? Една община, която се стреми да следва хартата, би трябвало да запознава младите хора с нея. Парадоксът е там, че почти 70% от запитаните младежи не са запознати с хартата и нейните цели. Това навежда на мисълта, че общините все още не се справят добре с интегрирането на младежта в политическите процеси и не ги запознават с важни за тях постановления на европейско равнище. Естествено, младите хора също трябва да се ангажират с гражданските си права и задължения, но общините са тези институции, които първи трябва да протегнат ръка към младите и да ги стимулират. Държавният апарат може се освободи от отговорност, едва когато е направил опит да приобщи млади хора по атрактивни за тях начини, но не е срещнал желание за колаборация насреща.
Въпреки че статистиките в момента не показват кой знае какъв напредък, такъв все пак има и няма как да бъде отречен. Все повече и повече младежи имат сериозна и мотивирана гражданска позиция и с подкрепата на властта може да се получи истински добра симбиоза между представителите на властта и активните младежи.
И така, участието на млади хора в политическите процеси на всяко едно ниво е изключително важно за поддържането на демокрацията и просперитета на една страна, но същевременно е и изключително трудно. Трябва да се вземе предвид факта, че младите хора са деца на новото време и те не могат да бъдат насърчавани и научени на граждански позиции по старите начини. Новите поколения си позволяват да чупят рамки и да задават въпроси, като например „Защо да правя това?“ и „Няма ли друг начин, по който да го направя?“. За разлика от по-възрастните, младите хора не се страхуват да се опълчат на статуквото и да се борят за това, в което вярват. Затова вместо институциите да се опитват да потушават този огън, е по-добре да помогнат на младежта да трансформира този огън в действия, полезни за нея и обществото. Всяка държава има нужда от искрата на младите хора в институциите и политиките си.
Източници:
- Европейска харта за участието на младите хора в живота на общините и регионите, март 2002
- „Аналитичен доклад за участието на младите хора в обществения живот на местно ниво“ на Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ), октомври 2009
- „Анализ на участието на младите хора в процесите на взимане на решения в България и в ЕС, в т.ч. с акцент върху „зелените“ решения и дигитализацията“ от ИСС, юли 2022
Статията е създадена като част от проекта CERV Efivos в Европа. Програмата EFIVOS II се финансира от Европейската комисия (CERV), с партньори Network Children’s Rights (Гърция), CIP (Кипър), HESED (България), GEYC (Румъния), Dedalus (Италия), Pacto Verde (Испания), Crossing Borders (Дания).
Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на тази публикация не представлява одобрение на съдържанието. Публикацията отразява възгледите само на авторите и Комисията не може да носи отговорност за каквото и да е използване на информацията, съдържаща се в нея.