Младежи променят Самоков с приказка и китара
С приказка и китара избраха нашите младежи да направят Самоков по-толерантен, отворен и артистичен град.
„Деца със специални образователни потребности в Самоков“ и „Музикално образование“ са двата минипроекта, които те успяха да реализират и представят в два поредни дни (24 и 25 април т.г.) пред петокласници от две самоковски училища.
„Специалното съкровище“ е приказка за специални деца, написана и илюстрирана от Таня Георгиева, Георги Стоилов, Зоя Даринова, Албена Таскова и Данайа Йорданова. Най-ценното в нея е, че преобръща общата представа за детето-аутист и го показва от непознат и даже неподозиран за мнозина ъгъл. С тази приказка младите автори разбиват предразсъдъците за аутизма, като наричат симптомите суперсили и доказват, че те наистина са точно това.
И за да стане напълно ясно, че разказът им не е чиста художествена измислица, а представя и истински факти за аутистичното разстройство, младежите бяха поканили Александра Атанасова – логопед и управител на Дневния център за деца и младежи с увреждания, гр. Самоков, и Ани Белемезова – трудотерапевт към Центъра, които да разкажат за него като професионалисти, работещи с такива деца.
Изключително интересно и на достъпен за учениците от ОУ „Митрополит Авксентий Велешки“ език Ани Белемезова представи най-характерните за аутизма признаци – стереотипно поведение, самодостатъчност, неспособност за участие в ролеви игри, свръхзаетост и интерес към много тесни области (например, фотографска памет и/или смятане наум), липса на очен контакт, инициативност и спонтанност и др.
Представянето на музикалния минипроект, осъществен от Лора Генова, Маргарита Бочева, Мерилин Радославова, Тоника Методиева и Светослав Йосифов, бе озаглавено „Да се запознаем с китарата“ – открит урок по китара. Публика на музикалното събитие бяха петокласници от ОУ „Христо Максимов“.
В него взе участие ръководителят на единствената в Самоков школа по китара „Акустика“ – Христо Христов. Той разказа за произхода на музикалния инструмент и разликата между различните видове китари. След това заедно с Лора изпълниха авторски парчета на Христов – „Романс в ре минор“ и „Скука“. Накрая Маргарита Бочева изпя дебютната си авторска песен с работно заглавие „Никога не бях мечтала“. Разбира се, последваха аплодисменти за таланта и креативността й.
Когато работиш с толкова много хъс и отдаденост, няма начин резултатите да са нещо по-малко от наистина впечатляващи. Излишно е да казваме, че и двете събития изпълниха пространството с много емоции, а промените в града тепърва предстоят, защото за трайния ефект от такива инициативи е необходимо време.
Минипроектите са осъществени като част от проект „Един подход много решения. Модел за интегрирано развитие в гр. Самоков“, финансиран по програма Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи.
Проектът се изпълнява в партньорство между Община Самоков, фондация “Здраве и социално развитие” (ХЕСЕД), фондация „Сийд“-Самоков и Българо-Норвежко Дружество (БНД).
Тази публикация отразява мненията единствено на своите автори и Програмният оператор на Програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи“ не носи отговорност за начина на употреба на информацията, съдържаща се в публикацията.