Може ли България да има Национална програма за пълноценно хранене на бременни жени и деца от 0 до 3 години?
Основните принципи на Шотландското правителство са: Dignity, fairness, respect / Достойнство, справедливост, уважение! Това и още много видяхме по време на учебната визита по проект Добро хранене за добро бъдеще, когато заедно с членове от експертната група по проекта посетихме държавни и неправителствени програми и услуги и срещнахме усмихнати и отзивчиви хора, силно ангажирани с въпроса за здравословното хранене на най-малките. Визитата стана възможна благодарение на изключителното съдействие и подкрепа на Maria Petkova и Фондация „Лале“!
Ето и до какви изводи стигнахме след посещението и какви препоръки можем да отправим, за да има България цялостна Национална програма за пълноценно хранене на бременни жени и деца от 0 до 3 години:
- Преди всичко да се работи за единна държавна политика за ранното детство спрямо утвърдените съвременни световни стандарти. Да се мисли повече с визия за бъдещето и устойчивост на ресурса в подкрепа на ранното детско развитие. Сега е осигурено финансиране за голяма част от мерките, но те обикновено се изпълняват самостоятелно, без или с недостатъчна координация с другите сфери за подкрепа.
- Силно необходим е интегриран подход, който реално да обединява специалисти от различни области – здравеопазване, социално подпомагане, образование, психично здраве и др. и да се осигури работеща система за насочване.
- Да се разшири обхвата на съществуващото социално подпомагане за бременни жени и деца до 3 години от уязвими групи, като се помисли как да се използват средствата точно за здравословни храни.
- Социалните услуги да променят „институционалния“ си стереотип на работа, да имат повече свобода, за да реализират конкретни мерки, които да отговарят на конкретни нужди, не на всички потребители заедно, а на всеки поотделно.
- Ползвателите в социалните услуги да имат повече свобода и повече отговорности, т.е. да са овластени и да участват активно, а не да са пасивни потребители на това, което им се предлага.
- Да се работи повече в посока превенция, а не преодоляване на последствията от бедността и факторите, които я обуславят.
- Практическото прилагане на политиките да е доста по-щадящо за потребителите. Да се намалят и автоматизират административните процеси, което ще доведе до повишаване доверието към институциите от една страна и от друга ще облекчи административната тежест при обработката на заявленията.
Въпреки изключително динамичната политическа обстановка в България и трудния период с натрупване на сериозни кризи, застъпническите усилия за по-добро и пълноценно хранене за всички деца в България, не трябва да приключат с края на този проект. Много от горе-споделените добри практики и опит могат да бъдат адаптирани за България, нещо повече – амбицията е да се приложат и по-добре!
Пълният доклад от проведената учебна визита може да се изтегли тук ↓
Докладът е изготвен от фондация „Здраве и социално развитие“ – ХЕСЕД, София, сдружение „Знание“, Ловеч и сдружение „Бъдеще за децата“, Казанлък, които представляват застъпническа група по проект „Добро хранене за добро бъдеще“, който е част от проект за подобряване на майчиното и детско здраве сред ромска общност „С грижа от 0 до 3“, който се изпълнява с финансовата подкрепа на фондации „Тръст за социална алтернатива“, „Отворено общество“ и „Портикус“.