Отвъд руините: Работим за разрешаването на кризата с останалите без подслон от „Захарна фабрика“
На 15 април около 200 роми загубиха единствените си домове, тъй като обитаваните от тях в продължение на десетилетия незаконни постройки в столичния квартал „Захарна фабрика“ бяха съборени по нареждане на районния кмет Емил Бранчевски. Последва серия от протести на хората, които останаха на улицата. Съдът в Страсбург задължи България да им намери подслон.
Европейският съд за правата на човека вече два пъти разпореди да бъде осигурено алтернативно настаняване на останалите без дом хора. Заповедта на съда бе издадена преди събарянето на къщите и забраняваше на властите да прибягват към такива мерки, ако не са осигурили жилища. Въпреки това багерите ги разрушиха.
След това Европейският съд по правата на човека задължи държавата да предложи на потърпевшите адекватни алтернативни възможности за настаняване до второ нареждане и това трябваше да се случи до 5 май.
Фондация „Здраве и социално развитие“ участва активно в подкрепата към семействата от 22 април насам. На терен работят социални работници и сътрудници от общността. Съдействахме за настаняването на две семейства в Център за временно настаняване „Света София“ и осигурихме хранителни пакети за нуждаещите се. Останалите без дом хора бяха прегледани на място в кв. „Захарна фабрика“ и им беше назначено лечение от медицинския ни екип, който работи по проект SOLACE-CEE – д-р Николай Иванов и медицинска сестра Елена Георгиева.
На 24 април участвахме в среща с г-жа Надежда Бачева, заместник-кмет на Столична община, Минка Йовчева, директор дирекция „Социални услуги за деца и възрастни“ и представители на фондация „Конкордия“, за да обсъдим как да реагираме в тази кризисна ситуация. Разпределихме си задачите и се върнахме на терен.
На 29 април по инициатива на Столична община се проведе широка среща с представители на министерства, Парламента, неправителствени организации и представители на хората, които останаха без покрив над главата. На срещата депутати от различни партии се ангажираха да търсят решение за дългосрочно настаняване. Представители на Министерство на правосъдието връчиха на кмета на район Илинден второ решение на ЕСПЧ за спешни привременни мерки.
Срещите на кризисния щаб към Столична община продължават и през месец май в търсене на решение.
Тази публикация е част от проект SOLACE-CEE, финансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения в тази публикация са само на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската комисия и Европейският съюз и предоставящият орган не могат да носят отговорност за тях.