Стартираме проект „Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в гр. София“
На 28 октомври 2022 г. дадохме официален старт на проект „Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в гр. София“. Проектът се изпълнява по програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи“, финансирана от финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г. от Столична община, в партньорство с фондация „Здраве и социално развитие“ и Българо-норвежкото дружество. Обхваща над 300 деца на възраст 0-6 г. и техните родители от 3 столични квартала с компактно ромско население – кв. „Факултета“, ж.к. „Филиповци“ и кв. „Христо Ботев“. Ръководител на проекта е г-жа Минка Йовчева – Директор на Дирекция „Социални услуги за деца и възрастни“ към Столична община, координатор е г-жа Яна Селиктар – главен експерт в Дирекция „Социални услуги за деца и възрастни“ към Столична община, а координатор от страна на „Здраве и социално развитие“ е д-р Силвия Василева.
Събитието откри Ръководителят на проекта – г-жа Йовчева. По думите й, направеният по-рано тази година анализ на потребността от социални услуги на територията на Столичната община показва, че именно в тези три квартала има най-голяма потребност от социални услуги в подкрепа на ранното детско развитие, поради големината на компактните ромски общности.
Председателят на фондация „Здраве и социално развитие“ д-р Елена Кабакчиева представи Модела за интегрирано развитие (МИР) и обясни защо е важен и какво се постига с него. За разлика от традиционния модел, който посреща предимно базовите потребности – подслон, храна, дрехи, достъп до безплатно здравеопазване и образование – интегрираният модел се фокусира върху ключовите периоди от ранното детско развитие и юношеството и включва когнитивно и социално развитие, умения за опазване на здравето и подкрепа на образованието; изясняване на ценности и социални норми. Обхваща деца и техните родители, приятелски групи и цялата общност. Прилага се тясно сътрудничество със съществуващите услуги и институции и местна власт.
Участие взеха кметовете на райони „Красна поляна“ – г-н Иван Чакъров, и „Слатина“ – г-н Георги Илиев; Мария Вълова – директор на Дирекция „Външни европейски програми“ към МОН и ръководител звено за управление на проекти по програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи“, Гергана Митрева от дирекция „Централно координационно звено“ към МС, Ренета Манолова – главен инспектор в Дирекция „Контрол, мониторинг и лицензиране на социалните услуги“ към Агенцията по качеството на социалните услуги (АКСУ), Яна Селиктар – координатор и главен експерт в Дирекция „Социални услуги за деца и възрастни“ към Столична община, Ани Иванова от Агенцията за социално подпомагане, д-р Калоян Дамянов – директор на Регионален център за приобщаващо образование – София-град и председател на Националната асоциация на ресурсните учители (НАРУ) и други експерти от държавни институции.
Накрая участниците се запознаха отблизо с разнообразните развитийни услуги, които предлага Център МИР.
Тази публикация отразява мненията единствено на своите автори и Програмният оператор на Програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи“ не носи отговорност за начина на употреба на информацията, съдържаща се в публикацията.