Стартираме уникално сътрудничество за социални иновации, за да сложим край на бездомността
Наскоро в Кошице се проведе първата среща на консорциум от организации от Централна и Източна Европа, работещи с хора в ситуация на бездомност или в крайна бедност в техните региони за съвместни пилотно интегрирани социални и здравни услуги.
Housing First Foundation – Полша, „Casa Ioana“ – Румъния, фондация „Здраве и социално развитие“ – България, Унгарската благотворителна служба на Малтийския орден (HCSOM) – Унгария, Изследователски институт „Метрополитън“ Будапеща – Унгария, фондация „DEDO“ – Словакия и „All for the Family “ – Словакия ще пилотират иновации в тази област през следващите три години.
Това уникално сътрудничество е подкрепено от Европейската комисия, инициирано и ръководено от фондация DEDO, която ще реализира проекта SOLACE CEE в два града – Кошице и Прешов. Европейската комисия подкрепи общо 4 проекта в рамките на поканата за социални иновации, като Словакия за втори път получи подобен голям проект и подкрепа директно от Брюксел.
„Нашата цел е да създадем интегрирани социални и здравни услуги в двата града, допълвайки цялостния подход за прекратяване на семейната бездомност – от жилищно настаняване до придружаване и заетост, който прилагаме в Източна Словакия“, каза Алена Вачнова, която е и автор на този амбициозен проект.
„В работата си се опитваме да използваме доказани подходи, които въвеждаме и прилагаме в Словакия с цел да сложим край на бездомността, а не само да я управляваме“, добави тя. Проектът SOLACE CEE има за цел да пилотира иновативна инициатива за интегрирани здравни и социални услуги, за да отговори на нуждите на хората с опит с бездомността.
Фондация „Здраве и социално развитие“ ще участва с комплекс от иновативни услуги, насочени към хора без адресна регистрация, живеещи в крайна бедност, в много тежки битови условия – временни постройки без течаща вода и електричество, с отопление на твърди горива и отпадъци. Проектът ще възприеме холистичен подход към бездомността, включвайки здравни компоненти в рамките на континуума на грижите – от директна работа на терен до жилищни решения. Това ще бъде постигнато чрез сътрудничество със специализирани екипи, ангажирани с теренна работа и медицински услуги, допълнени от телемедицина и психологически подходи, насочени към справяне с травмата. Услугите ще интегрират хуманния и клиент-центрирания подход към ценностите на подхода Housing First със спектър от здравни услуги (обхващащи формиране на доверие, физическо и психично здраве), социални грижи, услуги за заетост и социални мрежи и услуги за подкрепа. Основната цел е този иновативен модел да се приложи изцяло в пет държави от региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и Балканите, по-специално Словакия, Унгария, България, Полша и Румъния.