Цел: Да събере емпирични доказателства за успешното повишаване на родителския капацитет и непосредственото влияние на МОГА върху грижата за децата и цялостното им развитие и върху други сфери на обществено важни изяви на родителите – трудова заетост и гражданско участие.
Продължителност: 33 месеца
Срок: юли 2021г. – април 2024г.
Място: кв. Факултета, гр. София
Бенефициенти: Поне 168 родители на деца 0-5г. и 84 деца от кв. Факултета
Дейности:
- Обучение на родители съобразено с възрастта на детето, обхващащо всички основни области на подкрепа – здраве, хранене, възможност за ранно учене, безопасност и откликващо родителство. Практически занимания по готвене и ранно учене, обучение и дневна грижа за деца 3-5г., консултации с лекар за майчино и детско здраве, трудово консултиране и подкрепа.
- Събиране на доказателства за ефективността на МОГА върху развитието на децата и непосредственото въздействие върху самите родители, включващо промяна в ценностните ориентации и трудова заетост.
- Овластяване на майките в общността чрез (1) Съвет на майките – консултативен орган към програмата с участието на жени от общността и (2) Лидерска програма МОГА за обучение на майки-лидерки от общността, които ще съветват други майки по въпросите на храненето, ранното образование и откликващата грижа.
- Големи информационни онлайн и офлайн кампании в квартал Факултета и сред широката общественост, под надслов „Аз МОГА и ТИ Можеш.“ и „Те МОГАт повече, отколкото си мислим.“
- Застъпническа кампания включваща хепънинг-демонстрация в общността с родители и деца-участници в проекта, както и кръгла маса за представяне на резултатите и продуктите на МОГА пред професионалната общност в края на проекта.
Финансиране: Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
„Тази публикация е създадена с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Фондация „Здраве и социално развитие“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че тази публикация отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.“